Tradiční řemeslo ukázané v ručně šitých rukavicích.

Údržba rukavic

 

Údržba rukavicRukavičkářství

 

Z mé praxe (mám i vyzkoušeno)

Usně, ze kterých máte rukavice vyrobené jsou česká kozlečina a jehnětina, nedoporučuji je prát, jak je popsáno níže.

Doporučení:

mastná skvrna – rozdrcenou křídu nanést na skvrnu a nechat přes noc, pak vytřít suchým hadříkem, lze přes sací papír i žehličkou odstranit (záleží, jak dlouho je skvrna na rukavicích)

běžné opotřebení – určitě nečistit benzínem a jinými agresivními látkami, nebo nemastit vazelínou, sádlem či indulonou. Existují již docela funkční čistící prostředky na kůži, které seženete v obchodech, akorát jen nejsou určeny přímo na rukavice. I já zkouším, pořád neustále.

• nedoporučuji rukavice úplně namáčet, ale jemně použít vlažnou jarovou vodu a nechat volně uschnout. Neždímat.

podšívka – tak ta se nepere. Existují ale už suchá čištění, spreje. Pokud má někdo nadměrnou potivost, spíš nechat řádně uschnout.

Pokud promoknou také nechat volně uschnout – ne na topení, ale někde volně přehozené, pak nasadit na ruce a rozhýbat.

Více k údržbě běžné.

Jen rukavice z lovné zvěře, zámiš, jsou prací, ale ty nemáte, to jsou rukavice přírodní světlé, mýdlo s jelenem a vlažná voda a zase nechat volně uschnout. Neždímat.

 

Tipy na ošetření kožených rukavic (nemám úplně ozkoušeno)

Kožené rukavice vypereme ve vařicím plnotučném mléku, v němž rozpustíme drobně nakrájené mýdlo nebo použijeme mýdlové vločky. Přidáme ušlehaný bílek a 20 kapek čpavku. Rukavice si navlékneme na ruce a pereme způsobem, jakým si myjeme ruce. Potom je sundáme a vysušíme mezi dvěma ručníky. Neždímeme!!! Nafoukneme rukavice a sušíme v průvanu.

Rukavice z přírodní jelenice pereme zvlášť opatrně, abychom zachovali jejich pružnost a měkkost. Navlečeme si je na ruce a pereme v mýdlovém nebo saponátovém roztoku teplém 25–40 °C. Špinavější místa přetíráme tampónem z vaty nasyceným mýdlovým roztokem a potom rukavice mácháme ve vodě stejně teplé jako prací lázeň. Sušíme jako v předešlém případě.

Přeschlé a zcvrklé kožené předměty – brašny, kabáty, rukavice apod. Přetíráme čistým hadříkem namočeným v ricinovém oleji. Vybledlá a odřená místa načerníme před natíráním barvou na kůži a necháme řádně zaschnout.

Plíseň z kožených předmětů odstraníme tak, že ji nejdříve vytřeme jemnou vazelínou a potom ošetříme aerosolovou impregnací na kůže. Na leštění kožených předmětů se osvědčila pomerančová kůra.

 

 

Poptávka

Kontaktujte nás ohledně dotazů k vaší zakázce nebo obchodních návrhů, ozveme se vám zpět.

 
Napsali o mně