Tradiční řemeslo ukázané v ručně šitých rukavicích.

Workshop

 

Workshop – unikátní rukavičkářský kurz
Přihláška workshop

Podtrhněte krásu svých rukou

Ušijte si rukavice s Ludmilou Osičkovou z Dobříše

Zloději a chirurgové pracují v rukavicích – aby nezanechali stopy své činnosti. To prý řekl francouzský režisér Jacques Tati. Rukavičkářská dílna Moje rukavice z Dobříše se naopak snaží zanechat stopu co největší. Bude mi ctí, když budete u toho se mnou.

Rukavice jsou můj život. Budou i váš?

Jmenuji se Ludmila Osičková a rukavicím se věnuji po značnou část svého života. V roce 1992 jsem úspěšně ukončila čtyřletý studijní obor s maturitou „operátor kožedělné výroby“. Po škole jsem nastoupila do někdejších Rukavičkářských závodů Dobříš. Od té doby se tomuto krásnému řemeslu intenzivně věnuji. Poznala jsem kompletní systém výroby rukavic a v posledních deseti letech jsem pracovala na různých manažerských pozicích v několika rukavičkářských firmách.

Když v roce 2019 v Dobříši končila další firma a s ní vlastně i výroba rukavic na Dobříšsku, vnímala jsem, že se uzavírá jedna etapa historie tohoto řemesla. Přesunům výroby do „levnějších“ zemí zamezit nejde, ale cítila jsem potřebu v tradiční výrobě rukavic nějak pokračovat. A tak přišel bláznivý nápad – navázat na dílo svých předchůdců ve vlastní dílně. S menším objemem výroby s o to však  větším důrazem na kvalitní materiály, perfektní přípravu a technologickou důslednost. Koupila jsem stroje, pronajala dílnu v někdejším areálu Rukavičkářských závodů Dobříš, nakoupila materiál, udělala webovky, napsala skripta… A založila jsem firmu Moje rukavice, která pořádá kurzy, na kterých zájemci získají všechny potřebné informace a znalosti postupů. K čemu? Aby si přímo v rukavičkářské dílně vyrobili své jedinečné rukavice. A já vás teď zvu, abyste toho byli součástí.

Ctím tradice, ruční řemeslo a originalitu a přeji si, aby věci dlouho a dobře sloužily. Z toho vycházím i při výrobě rukavic – díky kurzu v mé dílně si vytvoříte jedinečný výrobek bez konfekční „zátěže“, který nebude mít nikdo jiný. Garantuji vám, že získáte artefakt s unikátním příběhem. A samozřejmě, rukavice vyrábíme v takové kvalitě, aby je maminka mohla jednou předat dceři nebo ještě i vnučce. Dílna Moje rukavice tak pomůže zprostředkovat příběh předávání a sdílení.

Jak kurz probíhá?

• Účastníci si odnášejí vlastnoručně navržené, vyšité a ušité kožené rukavice podle vlastního výběru.
Podle barevnice kůží na mém webu www.mojerukavice.cz si zvolíte odstín kůže, typ podšívky a změříte si ruku podle toho, jste-li pravák nebo levák.
Vyberete si typ rukavic, případně perforování, průřezy, výšivky, průtahy, knoflíčky nebo dekorace – vše podle fantazie, chutě a osobního vkusu.
Během kurzu se dozvíte také o historii rukavičkářství, používaných materiálech a práci s nimi. Nedílnou součást představují doporučení o údržbě a ošetřování rukavic.
Zařadit můžeme i výrobu jednoduchého přívěsku, talismanu, náramku nebo ozdoby na batoh či kabelku. Ke všemu nám poslouží profesionální řezací plotr značky Big Shot.

Pro koho je kurz určen?

Kurz je určen pro všechny, kteří mají rádi originální ruční výrobky a jsou ochotni „přidat ruku k dílu“. Domluvte se se svými kamarády, kolegy z práce nebo ze školy. Šití vlastních rukavic je návykové a možná budete překvapeni, kdo z vašeho okolí této zálibě zcela propadne. 

Úvodní kurz aneb S péčí o každou rukavici

V tomto kurzu se naučíte základy technologického postupu výroby rukavic. Protože výroba rukavic vyžaduje čas, dělám ještě před samotným setkáním předpřípravu materiálu. Před začátkem kurzu mi pošlete míry ruky, vybraný odstín barvy a typ rukavice. Spolu strávíme příjemných šest nebo sedm hodin s přihlédnutím ke složitosti dekorací. Kurzy jsou jen pro omezený počet 4–5 účastníků, abychom se mohli detailně věnovat každému vašemu dílu. Kurzovné (2.750,- Kč / osoba) zahrnuje kreativní set. Ten tvoří výsek zvoleného typu rukavice, sada na šití (trojhranná jehla, bavlnka, ozdoby), podšívka a kompletní popis technologického postupu výroby rukavic. Za tímto kurzem nemusíte nikam jezdit, přivezu ho přímo k vám. Kurz je jednodenní.

Kurz pro pokročilé aneb Kurz střihu a šití rukavic

Chcete se dostat na ještě vyšší úroveň? Přihlaste se na celodenní výukový kurz střihu a šití rukavic přímo v rukavičkářské dílně. Jedná se o intenzivní výcvik, a proto je určen maximálně pro dva klienty. Začínáme už v osm ráno a neskončíme před šestou večerní. A celý ten čas strávíme nejbáječnějším tvůrčím způsobem. Proniknete do tajů tohoto řemesla tak jako málokdo. Cena celodenního kurzu 7000 Kč / osoba zahrnuje kompletní materiál ke zhotovení jednoho páru rukavic podle vlastního výběru. Experimenty jsou tu povoleny. K dispozici bude materiál, tedy kůže i podšívka, pro případné zkoušení před vlastní výrobou, dostatek ozdob a samozřejmě veškeré vybavení dílny. Můžete si vše osahat, a to doslova, tedy vyzkoušet všechny stroje a přípravky pro výrobu. A pro následné studium doma dostanete skripta rukavičkářství.

Pokud si netroufáte na komplexní kurz včetně střihu můžete si vybrat variantu částečné výroby rukavic, kde Vaše rukavice je již nastřihána. Cena tohoto kurzu je 4.500,- Kč /osoba.

Ruce každé ženy i muže jsou krásnější, pokud je obepnou krásné rukavice. Pojďte si vyrobit ty své, originální, které podtrhnou váš charakter, a zároveň podpořte nádherný řemeslný obor, kterým rukavičkářství bezesporu je.

 

Vaše Ludmila Osičková

lektorka rukavičkářství

Jak se přihlásitJak změřit ruku

Přihlášku do kurzu „Ušij si své rukavice“, mohou podat všichni zájemci zaplacením zálohy 3000 Kč, která je splatná do 5–ti dnů od potvrzení objednávky od provozovatele kurzu nejdéle 5 dnů před kurzem, forma úhrady bude sdělena v následné emailové komunikaci. Dále se řídíme obchodními podmínkami. Po zaplacení zálohy obdržíte studijní materiály, výuková skripta rukavičkářství.

V přihlášce prosím vyplňte základní informace o představě Vašeho modelu viz tlačítko – typ Rukavice, velikost rukavice – měření ruky, a to v cm, preferovaná barva rukavice, podšívka.

Doporučujeme konzultaci předem na telefonu: +420 603 503 022 nebo na info@mojerukavice.cz

Přihlásit se na workshop

 

Vyrábíme nejen rukavicePoptat individuální výrobu

Dále je možné u mě v dílně a na e-shopu zakoupit polotovary na vlastní výrobu rukavic, či drobné kožené galanterie, různé usně, látky, ozdoby, podšívky a vše s tím spojené.

Vedle workshopu, lze i rekvalifikovat, v rámci lektorské činnosti, která je podpořena fondy EU.

Od roku 2020 mám akreditované vzdělávací programy MŠMT. Více informací zde.

Nabízím výuky či přednášky ve školách a všech dalších institutech, kteří projeví zájem o toto řemeslo. Jsem připravena cestovat a vyučovat, všude tam kde o řemeslo bude vážný zájem ať ve školách či soukromých firmách, školit a zaučovat pracovníky v oboru šička rukavic a rukavičkář.

 

Sdílená dílnaPoptat sdílenou dílnu

V dobříšské tvz. „Sdílené dílně“ můžete vzít nápady na tvorbu, výrobu či opravu věcí do vlastních rukou. Všechno potřebné vybavení si můžete v dílně vyzkoušet a vypůjčit. A samozřejmostí je, že vám se vším ráda pomůžu a poradím.

Jak to u mě v dílně přizpůsobené k výrobě rukavic a textilu chodí

V dílně si můžete zkusit práci na všech dostupných strojích, které jsou určeny pro výrobu rukavic a menších kožedělných výrobků, práce s textilem a dalšími materiály k této výrobě. Pro větší projekty je třeba donést si vlastní materiál, jinak ale můžete využít odřezků z kůží, kusy textilu a různých drobných doplňků k výrobě (gumy, stužky, knoflíky, porty, popruhy nitě, bavlny, různé aplikace). V dílně je velký pracovní stůl, je možné do prostoru uprostřed postavit ještě jeden další. V mé dílně je možnost ohřát si jídlo, udělat si kávu nebo čaj, k dispozici lednice, toaleta apod.

Strojní vybavení dílny jsou rukavičkářské stroje štep, lak, dána jednotná, dánka dvounitná, stroj našití textilu s ořezem (podšívky, lycra). Pro textilní výrobu je zde rovný stroj Minerva, Juki, Rimoldi 3 nitný overlock s ořezem, coverlock dvounitný Kansai, a ramenová Minerva. Stroj na přišití gumy, a vyšívací na kůži, rovné šití. Připravené tu pro vás jsou také základní spojovací materiály, lepidla, drukovačka, žehlicí stůl na rukavice. Nedílnou součástí dílny je ruční lis na ražbu a výsek drobných ozdob ovládaný pákou.

Možností k Vašemu „vyblbnutí“ či profesionálním nápadům, je mnoho. Neváhejte nahlédnout do kouzla práce s kůží, případně textiliemi.

Cena dohodou dle konkrétního požadavku, a hodin využití dílny.

Více informací na telefonu: +420 603 503 022 nebo na info@mojerukavice.cz

 

Poptávka

Kontaktujte nás ohledně dotazů k Vaší zakázce nebo obchodních návrhů, ozveme se vám zpět.

 
Napsali o mně